• Kategorie
  • Szukaj
  • Materace 120x60 cm

Jak wybrać dobry materac dla dziecka?

Wybór odpowiedniego materaca dla dziecka pod kątem fizjoterapeutycznym do niewątpliwie jedna z ważniejszych decyzji, które muszą podjąć rodzice.

Przy wyborze materaca dla dziecka powinniśmy kierować się takimi aspektami jak?

  • Twardość i gęstość użytej pianki – materac powinien być twardy, co pomaga w zmianie pozycji dziecka, jednak powinien być również elastyczny, żeby dobrze podpierać ciało maluszka podczas snu.
  • Wypełnienie materaca – powinno posiadać swobodną cyrkulację powietrza, co zapobiega rozwoju bakterii i grzybów oraz powoduje, że dziecko zbytnio się nie poci.
  • Pokrycie materaca – powinno być wykonane z materiałów bezpiecznych dla dziecka. Materiał powinien być również dobrej jakości, żeby dobrze odprowadzał wilgoć oraz był odporny na częste pranie.

Rodzaje materacy dla niemowlaka?

Bardzo często zastanawiamy się jaki materac dla dziecka wybrać. Czy powinien być piankowy, czy z kokosem, a może z lateksem? Czym więc różnią się między sobą te materace?

Materace piankowe – bardzo ważne jest, żeby zastosowana w materacu pianka miała odpowiednią gęstość. Im wyższa gęstość tym lepsza dla kręgosłupa małego dziecka, ponieważ nie powoduje zbyt dużych odkształceń. Ale jaki rodzaj pianki wybrać? Najczęściej w materacach stosuje się piankę T – jest to elastyczna pianka poliuretanowa, z której wykonywana jest większość materacy. Pianka HR – wysokoelastyczna – to po prostu lepszej jakości pianka poliuretanowa, ma porowatą strukturę, jest elastyczna i sprężysta, co zapewnia optymalne podparcie sylwetki dziecka. Pianka antybakteryjna – zawiera specjalny środek, który zapobiega rozwoju pleśni, bakterii, grzybów – jest więc rekomendowana przede wszystkim dla alergików.

Materace z kokosem – są to najczęściej materace z pianki poliuretanowej oraz maty kokosowej. Mata kokosowa powstaje ze skorup orzecha palmy kokosowej, jest twarda przez co zalecana jest dla noworodków. Ma również właściwości bakteriobójcze i wentylacyjne. Pozwala na swobodne oddychanie materaca oraz zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.

Materace z lateksem – lateks to wytrzymały i elastyczny materiał, który doskonale dopasowuje się do kształtu ciała dziecka. Ponadto, cechuje się właściwościami antygrzybicznymi. Generalnie lateks jest materiałem nieoddychającym, dlatego stosuje się tak zwane dziurkowanie materiału, co pozwala na jego oddychanie. 

Dlaczego wybór materaca dla dziecka jest tak ważny?

Wybór odpowiedniego materacyka dla noworodka powinien być dobrze przemyślany przez rodziców. Dziecko spędza w łóżeczku co najmniej kilkanaście godzin każdego dnia przez co najmniej 3 lata, czyli czas użytkowania łóżeczka dla niemowlaka. W przypadku zakupu łóżeczka nie ma problemu czy jest to łóżeczko nowe czy używane. Jednak w przypadku materaca powinniśmy się zdecydować na nowy materac dla maluszka. Noworodek powinien spać na płaskim podłożu, bez poduszki chyba, że powstają pobudki medyczne do zastosowania np. klina pod materac. Gdy myślimy o wyborze materaca używanego powinniśmy mieć na uwadze, że dziecko, które z niego korzystało mogło nie tylko na nim spać, ale także wstawać, siadać – co powodowało jego odkształcenia. Wybierając nowy materac mamy pewność, że będzie się on naturalnie dostosowywał do rozwoju kręgosłupa dziecka, zapobiegając  w przyszłości wadom kręgosłupa.

Zalety materacy dziecięcych 120x60cm

Materace o wymiarach 120x60cm są standardowym wyborem dla łóżeczek dziecięcych, co oznacza, że łatwo znajdziesz odpowiednią pościel i ochraniacz. Materace dziecięce tego rozmiaru są zazwyczaj zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie malucha, zapewniając odpowiednią twardość, wsparcie i wentylację. Dzięki właściwej twardości i wygodzie, materace 120x60 cm pomagają zapewnić dziecku komfortowy sen przez całą noc. Standardowy rozmiar materaca ułatwia również zmianę pościeli i czyszczenie materaca, co jest istotne dla utrzymania higieny w łóżeczku dziecka.

Popularny rozmiar 120x60 cm oznacza, że łatwo dostępne są różne dodatki, takie jak ochraniacze, prześcieradła do łóżeczka i koce dziecięce, które można dopasować do materaca i łóżeczka dziecka. Materace dziecięce tego rozmiaru często są wystarczająco elastyczne, aby można je było wykorzystać przez kilka pierwszych lat życia dziecka, co sprawia, że są ekonomicznym i praktycznym wyborem. Właściwie dobrany materac o rozmiarze 120x60 cm wspiera zdrowy rozwój kręgosłupa i zapewnia bezpieczny sen dla dziecka, co jest niezmiernie ważne dla jego ogólnego samopoczucia i rozwoju.

Jaki materac w tym rozmiarze wybrać? Przeczytaj kilka informacji na naszym blogu.