• Kategorie
  • Szukaj
  • Aspiratory i gruszki do nosa

Na dziecięcy katar – gruszka czy aspirator?

Czas przeziębienia lub grypy jest z reguły nieprzyjemny i męczący. W kwestii dorosłych sprawa jest o tyle prosta, że potrafią określić co im jest i zacząć działać w kierunku zwalczania objawów natychmiast. Niestety w przypadku niemowląt sprawa jest utrudniona, ponieważ nie mogą zakomunikować, że gorzej się czują. Na szczęście rodzice mogą szybko zareagować na niepokojące sygnały wysyłane przez ich pociechy i po konsultacji z lekarzem wprowadzić odpowiednie leczenie.

Typowe symptomy przeziębienia czy grypy to ból gardła, kaszel i katar. To ostatnie to z reguły najbardziej dokuczliwy objaw, ponieważ cieknąca wydzielina zdaje się być niekończącym się problemem. Dorosły człowiek może wziąć chusteczkę i wydmuchać w nią katar. Inaczej wygląda to u maluchów, które nie mają możliwości, aby samodzielnie pozbyć się problemu w postaci wydzieliny cieknącej z noska. Z pomocą przychodzą wtedy odpowiednie gadżety i urządzenia, dzięki którym rodzice mogą ulżyć pociechom w tym trudnym dla nich czasie. Najczęściej wybieranymi są tradycyjna gruszka dla niemowląt oraz aspirator. Które z nich więc może być bardziej pomocne w walce z przeziębieniem niemowlęcia - gruszka czy aspirator?


Gruszka dla dzieci i niemowląt – wady i zalety

Gruszka dla dzieci jest wynalazkiem, który doskonale znają wszystkie mamy i babcie. Jest to przyrząd wykonany z elastycznego materiału w kształcie gruszki z wąskim lejkiem zakończonym niewielkim otworem. Posiada on szereg zalet, między innymi fakt, że jest bardzo tania (kosztuje z reguły kilka złotych) i prosta w obsłudze. Wystarczy ścisnąć gruszkę, co spowoduje wypuszczenie z niej powietrza, i delikatnym ruchem wprowadzić końcówkę lejka do nosa jednocześnie uwalniając gruszkę z uścisku. Po takiej każdorazowej czynności wyssaną wydzielinę należy „wydmuchać” w chusteczkę.  Dzięki temu, że siła ssania gruszki jest niska, nie ma dużego prawdopodobieństwa na uszkodzenie noska dziecka.

Z kolei wadą gruszki do nosa jest na pewno fakt, że jest trudna do wyczyszczenia, ponieważ jej specyficzny kształt może sprawić, że nawet niewielkie ilości wydzieliny nie zostaną dostatecznie usunięte z jej wnętrza. Może to spowodować rozwój bakterii a w rezultacie wprowadzenie ich do noska dziecka. Kolejnym minusem jest ryzyko zbyt głębokiego włożenia lejka w nos maluszka i uszkodzenie śluzówki a sama forma wysysania wydzieliny jest dla dzieci nieprzyjemna i często kończy się płaczem i próbą wyrwania się z rąk rodziców.

Aspirator do nosa – wady i zalety

Drugim często wybieranym, ale bardziej nowoczesnym urządzeniem do usuwania kataru u dzieci jest aspirator. Na rynku znajduje się obecnie wiele różnych modeli aspiratorów do nosa. Różnią się między sobą głównie sposobem działania oraz wyglądem. Najbardziej klasycznymi są aspiratory na wdech, polegające na tym, że rodzic wysysa za pomocą siły swoich płuc wydzielinę z noska dziecka przez gumową rurkę. Są one zaprojektowane tak, że nie uszkadzają śluzówki dziecka, ponieważ nie ma możliwości głębokiego włożenia końcówki aspiratora. Dodatkowo są ciche i poręczne, jednak nie wszyscy rodzice mogą zdecydować się na taki zabieg, ponieważ może ich to najzwyczajniej odrzucać, a wciągane przez nich zarazki mogą ich zarazić.

Innym z rodzajów aspiratorów są te, które podłącza się do odkurzacza. Są na tyle wygodne, że usuwają wydzielinę szybko i sprawnie a do tego jednokierunkowo. Łatwość w czyszczeniu zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii w urządzeniu. Wadą jest ewentualne zbyt mocne zasysanie powietrza oraz głośny dźwięk, który może wystraszyć niemowlę.

Jedną z najbardziej rozbudowanych funkcyjnie propozycji jest elektryczny aspirator działający na baterie, a w niektórych przypadkach nawet ładowany za pomocą USB. Bardzo często takie aspiratory posiadają funkcję kolorowych światełek i grania melodii, co pomaga odwrócić uwagę niemowląt od zabiegu usuwania wydzieliny. 

Wybór odpowiedniej opcji do usuwania kataru u dziecka jest wyłącznie decyzją rodziców, ponieważ oni najbardziej znają swoje dzieci i pod tym kątem mają szansę dobrać najlepsze rozwiązanie dla swoich pociech.