• Kategorie
  • Szukaj
  • Smoczki uspokajające dla dzieci

Rodzaje smoczków – silikonowe, symetryczne, anatomiczne i inne

Wybór smoczka uspokajającego dla maluszka to nie lada wyzwanie. Producenci prześcigają się w pomysłach, by te były jak najbardziej zbliżone do kształtu piersi mamy, żeby nie zaburzały odruchu ssania, by były jak najbardziej delikatne, żeby tarcza nie podrażniała delikatnej skóry wokół ust dziecka itd. Wybór jest trudny, tym bardziej, że nie mamy pewności, jaki smoczek uspokajający zaakceptuje nasze dziecko. Jedne dzieci wolą smoczki silikonowe, drugie smoczki kauczukowe; jedne okrągłe, drugie bardziej ścięte. A coraz to bardziej kolorowe tarcze, jednokolorowe lub z różnymi motywami jeszcze bardziej komplikują ten i tak już trudny wybór.

W sklepach możemy znaleźć smoczki dla noworodka w rozróżnieniu między innymi na materiał wykonania:

  • smoczek kauczukowy zwany również smoczkiem lateksowym – bardzo delikatny i miękki, łatwo dopasowujący się do maleńkiej buzi dziecka. Zaletą tego smoczka niewątpliwie jest to, że przez swą miękkość i strukturę, może przypominać pierś matki. Jeśli chodzi zaś o wadę smoczków kauczukowych to przede wszystkim możliwość pochłaniania zapachów z otoczenia, a w przypadku starszych dzieci ryzyko odgryzienia kawałka smoczka, właśnie z uwagi na to, że jest dość miękki.  
  • smoczek silikonowy jest twardszy niż kauczukowy, a co za tym idzie bardziej trwały. Nie ulega zniekształceniu pod wpływem wyparzania we wrzątku. Również nie pochłania zapachów z zewnątrz. Natomiast jego wadą może być twardość, która nie odwzorowuje struktury czy delikatności kobiecej piersi jak smoczek lateksowy.

Jednym z ważniejszym kroków w wyborze smoczka jest również jego rodzaj:

  • Smoczek anatomiczny lub też smoczek ortodontyczny – przede wszystkim polecany jest przez stomatologów, którzy uznają, że smoczki te nie zaburzają rozwoju zgryzu, podniebienia, a wręcz przeciwnie wspierają prawidłowy rozwój żuchwy. Końcówka smoczka anatomicznego jest jakby ścięta, co ma pomagać w dostosowaniu się do buzi noworodka i ułatwiać ssanie. Uważa się, że smoczki te są najbardziej zbliżone do kształtu brodawki mamy. Trzeba go jednak wkładać do buzi niemowlaka odpowiednią stroną. Tak, żeby ścięta końcówka przylegała do języczka dziecka.
  • Smoczek okrągły – przede wszystkim nie ma znaczenia, którą stroną zostanie włożony do buzi dziecka. Bowiem jak sama nazwa wskazuje jest okrągły. Doskonale zaspokaja potrzebę ssania dziecka.
  • Smoczek dynamiczny – kurczy się i rozciąga zgodnie z rytmem ssania noworodka. A wszystko dzięki zastosowaniu niejednorodnego silikonu. Najczęściej smoczki te mają również wewnętrzne wypustki, które zostały tak zaprojektowane, żeby przypominały kanaliki laktacyjne. Niewątpliwie zaletą tych smoczków jest niezaburzanie ruchów ssania dziecka.

Jaki smoczek dla noworodka i niemowlaka?

W momencie wyboru, przed jakim stają rodzice, jaki smoczek dla noworodka zostanie zaakceptowany przez nie, nie można zapominać o dostosowaniu go do wieku dziecka. Producenci oferują zwykle ten sam rodzaj smoczka uspokajającego w różnych rozmiarach. Wybierając, więc smoczki dla niemowlaka, ten sam rodzaj możemy wybrać starszego dziecka w większym rozmiarze. Już od jakiegoś czasu dostępne są także smoczki dla wcześniaków. Charakteryzują się przede wszystkim maleńkim rozmiarem, po to, żeby maluszek spokojnie mógł zaspokoić potrzebę ssania. Zwykle na opakowaniu widnieje informacja o rozmiarze - najczęściej 0-2 miesiące sugerujący, że jest to najmniejszy smoczek z możliwych. Jednak u każdego producenta wielkość smoczka, mimo, że od 0 miesięcy jest jednak różna. Na co również należy zwrócić uwagę przy wyborze. W przypadku rozmiaru 0-3 miesiące czy też 0-6 miesięcy, takie smoczki uspokajające będą bardziej odpowiednie dla dzieci urodzonych nie przedwcześnie, dla wcześniaków mogą być za duże.

Każdy producent ma swoje rozmiary smoczków uspokajających. Najczęściej jednak występujące rozmiary to:

  • dla wcześniaków i noworodków o niskiej wadze urodzeniowej -  od 0-2 miesięcy,
  • dla noworodków od 0-3 miesięcy,
  • dla noworodków i niemowlaków od 0-6 miesięcy,
  • dla niemowlaków od 3-6 miesięcy,
  • dla niemowlaków powyżej 6-go miesiąca życia,
  • dla dzieci powyżej 12-go miesiąca życia,
  • dla dzieci powyżej 18-go miesiąca życia,

Smoczki dla starszych dzieci

Smoczki dla starszych dzieci, najczęściej występują w rozmiarze 18m+, czyli przeznaczone są dla dzieci powyżej 18-go miesiąca życia. Ich wielkość jest zdecydowanie większa tak samo jak większa jest buzia naszego dziecka. Jeśli nasze dziecko wcześniej nie korzystało ze smoczka uspokajającego to zasada jest taka sama jak przy wyborze smoczka dla noworodka. Dziecko samo nam pokaże czy smoczek uspokajający akceptuje czy nie. Wypluwając, płacząc czy swobodnie ssając.

Najczęściej u małych dzieci smoczki służą, jako uspokajacze, gdy dziecko płacze, jest marudne, nerwowe. W przypadku starczych dzieci smoczek uspokajający posłuży najczęściej do usypiania malucha. Należy również pamiętać, że w okresie ząbkowania dziecko może łatwiej przegryźć smoczek. Warto, więc mieć w zapasie jeszcze jeden smoczek dla dziecka.

Pamiętajmy, żeby przy wyborze smoczka dla dziecka kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Po pierwsze, najważniejsze, żeby smoczek uspokajający był wykonany w pełni z bezpiecznego dla dziecka tworzywa. Czy to silikon, kauczuk czy materiał, z którego wykonana jest tarcza. W pełni bezpieczny, to znaczy, że nie może posiadać BPA, musi być atestowany. Po drugie, tarczka powinna mieć otwory wentylacyjne, żeby zapobiegać odparzeniom delikatnej skóry maluszka. Po trzecie, przed pierwszym użyciem, należy smoczek wysterylizować, jednak nie dłużej niż podaje producent na ulotce czy opakowaniu.