• Kategorie
  • Szukaj
  • Osłonki na piersi

Czy osłonki na piersi są przydatne?

Osłonki na piersi są produktem, najczęściej wybieranym przez mamy borykające się z problemem wklęsłych brodawek, w przypadku dzieci, które nie chcą ssać piersi mamy czy kiedy brodawki są na tyle podrażnione, że karmienie dziecka piersią staje się bolesne, a nic nie przynosi ulgi. Na samym początku, zanim noworodek wypracuje w sobie odruch ssania i nauczy się prawidło chwytać pierś może pojawić się ból. To często w gestii mamy leży prawidłowe przystawienie dziecka do piersi, żeby zapewnić mu swobodę. Jednak nie zawsze jest to takie proste, tym bardziej, jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z karmieniem piersią. Przede wszystkim w momencie, gdy brodawki zaczynają pękać, karmienie sprawia ogromny ból to zanim się sięgniemy po nakładki na brodawki, to warto wypróbować inne sposoby jak chociażby maść na poranione sutki, lanolina, czy inne metody, które pozwolą swobodnie karmić piersią bez używania nakładki do karmienia.

Osłonki na sutki są pomocne nie tylko w momencie poranionych brodawek, czy w przypadku, gdy dziecko nie chce jeść z piersi. Bardzo często zdarza się, że kobiety mają wklęsłe brodawki, co bardzo utrudnia karmienie piersią. Jednak najczęściej dotyczy to pierwszych dni, kiedy noworodek jest jeszcze malutki i ma problem z chwyceniem piersi. Nakładki na brodawki będą pomocne, jeśli żadne inne metody (jak ściskanie brodawki palcami, żeby ją wyciągnąć, okład z zimnego kompresu, skorzystanie z laktatora, żeby wypchnąć brodawkę) nie pomogą.

Stosowanie osłonki na brodawki w przypadku przechodzenia z karmienia butelką na karmienie piersią pomaga w momencie, gdy dziecko nie chce chwytać piersi mamy i od samego początku jest karmione butelką. Miękki silikon jest dla dzieciaczka bardziej odpowiedni niż goła pierś matki. Stąd próba karmienia z pomocą osłonki na sutki. W tym przypadku mamy próbują karmić piersią z założoną nakładką na pierś, po czym ją zdejmują. 

Kapturki do karmienia pomagają również w przypadku urodzenia wcześniaka, są jakby przedłużeniem piersi i pomagają uchwycić sutek mamy, nie tracąc przy tym zbyt wiele siły. 

Często też osłonki na brodawki są stosowane w nawale pokarmu, gdy jest go za dużo i mleko tryska z piersi, a osłonka niweluje zbyt gwałtowne wypływanie pokarmu.  

Wybór osłonki na brodawki jest kwestią sporną wśród wielu doradców i specjalistów do spraw laktacji. Osłonki są wykonane z silikonu jest to, więc tworzywo sztuczne. I najczęściej w tym widzą problem przeciwnicy osłonek na sutki.  Jako, że dziecko za bardzo przyzwyczai się do osłonki i w późniejszym etapie nie będzie chciało ssać piersi bez niej. Albo, że przez nakładki na sutki do karmienia leci mniej pokarmu i maluszek nie otrzymuje odpowiedniej dawki. Często też mówi się, że przez osłonki na piersi produkcja mleka jest niepełna i istnieje ryzyko przedwczesnego zakończenia okresu laktacji. Zwolennicy osłonek jednak twierdzą, że lepiej przyzwyczaić dziecko do jedzenia z piersi mamy z osłonką, niż całkowicie zrezygnować z karmienia piersią.

Jakie nakładki do karmienia wybrać?

Nakładki do karmienia są dostosowane do buzi naszego dziecka. W zależności od producenta możemy spotkać różne rozmiary S/M, M/L, S, M, L. Wielkość kapturka nie może być zbyt mała, ponieważ dziecko nie będzie chciało wtedy ssać piersi, a znowu, jeśli będzie za duża, to może nawet powodować odruch wymiotny u maluszka. Ważne jest również, żeby osłonka przylegała ściśle do brodawki. Coraz częściej nakładki na brodawki są produkowane z bardzo cienkiego, elastycznego i miękkiego silikonu, tak by były jak najmniej wyczuwalne. Nie mają również zapachu i smaku, co jest równie istotne. Jednak najważniejszy jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Najlepiej jednak zaczerpnąć opinii doświadczonej położnej czy doradcy laktacyjnego i w tym temacie skorzystać z ich rady. Czy są wskazania do stosowania osłonki na piersi i jeśli tak to, jaki rozmiar powinniśmy wybrać.


Nakładki silikonowe, kapturki do karmienia i inne – rodzaje osłonek

Osłonki na brodawki mają różne określenia. Jedni mówią na nie nakładki na brodawki, inni kapturki do karmienia czy po prostu osłonki na sutki. Zastosowanie jednak jest takie same. 

W większości różne marki oferują tylko podział nakładek według rozmiarów. Są jednak producenci, którzy w swojej ofercie mają typowo nakładki na wklęsłe brodawki, tak zwane nakładki formujące lub po prostu nakładki ochronne na poranione brodawki. 

Podsumowując najczęściej wybieramy kapturki do karmienia, gdy:

  • mamy wklęsłe brodawki, a inne metody nie przynoszą efektów,
  • dziecko urodziło się przedwcześnie i mamy problem z karmieniem. 
  • mamy poranione brodawki, a żadne inne sposoby nie przynoszą ulgi,
  • kiedy nasze dziecko przechodzi z karmienia butelką na karmienie piersią,
  • przy nawale pokarmu.