• Kategorie
  • Szukaj
  • Wkładki laktacyjne

Wkładki laktacyjne jakie wybrać?

Wkładki laktacyjne to niezwykle przydatny produkt na liście wyprawkowej przyszłej mamy. Z wyglądu przypominają jakby małe gąbki, które wkłada się do biustonosza. Wkładki są niewidoczne, a ich zadaniem jest wchłanianie wycieków mleka oraz zabezpieczenie ubrań przed przemoknięciem, zapewniając komfort karmiącej mamie. Dzięki wkładkom laktacyjnym możemy uniknąć plam na odzieży, co na pewno nie jest przyjemnym uczuciem. Wkładki laktacyjne powinny być wykonane z przewiewanych materiałów, żeby nasza skóra mogła oddychać. Są pomocne także w przypadku podrażnionych brodawek, bo są bardzo miękkie.

Wkładki laktacyjne dostępne na rynku mają też różne kształty z uwago na to, że każde piersi różnią się od siebie. Kolejnym aspektem na który należy zwrócić uwagę jest pasek samoprzylepny, dzięki któremu wkładka nie ma prawa przemieszczać się w biustonoszem. Niektóre wkładki potrafią wchłonąć nawet do 150ml pokarmu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przetestować kilka dostępnych na rynku wkładek laktacyjnych, aby wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają. W przypadku wzmożonej laktacji lepszy będzie wybór ciut grubszych, bardziej chłonnych wkładek. W późniejszym etapie, gdy laktacja zostanie unormowana wystarczają cieniutkie wkładki.

Wkładki laktacyjne jak długo używać?

W celu zapewnienia komfortu, wkładki należy wymieniać co kilka godzin lub po każdym karmieniu. Wiadomo, że zbierający się w nich pokarm nie jest komfortowy i nie należy do najprzyjemniejszych odczuć. Zależnością wymiany wkładek laktacyjnych jest kwestia czy mamy nawał pokarmowy, czy nasz wyciek mleka jest duży, czy mały. Podczas korzystania z wkładek istotnym też jest mycie piersi, by dbać jak najlepiej o higienę naszego biustu.

  • Pierwsze tygodnie po porodzie: W tym okresie, gdy produkcja mleka może być bardziej obfita i nieregularna, wkładki laktacyjne mogą być potrzebne często i przez dłuższy czas. W miarę jak organizm dostosowuje się do potrzeb dziecka, ilość wycieku mleka może się zmniejszyć.
  • Podczas intensywnego karmienia: Jeśli karmisz piersią często i regularnie, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka, możesz potrzebować wkładek laktacyjnych przez dłuższy czas.
  • Przy wycieku mleka: W przypadku kobiet doświadczających obfitości wycieku mleka, szczególnie podczas karmienia lub w okresie zastoju mleka, stosowanie wkładek laktacyjnych może być konieczne przez dłuższy czas.
  • Po uregulowaniu się produkcji mleka: W miarę jak produkcja mleka zostaje uregulowana, możesz zauważyć zmniejszenie wycieku. Wtedy możesz stopniowo zmniejszać częstotliwość i czas noszenia wkładek laktacyjnych.
  • Indywidualne potrzeby: Każda kobieta jest inna, więc czas używania wkładek laktacyjnych będzie zależał od jej indywidualnych potrzeb i warunków. Niektóre kobiety mogą potrzebować wkładek tylko przez kilka tygodni, podczas gdy inne mogą korzystać z nich przez kilka miesięcy.

Wkładki laktacyjne jednorazowe czy wielorazowe?

Wkładki laktacyjne jednorazowe są stosowane tylko raz, po użyciu należy je wyrzucić do kosza. Są to najczęściej wybierane przez Was wkładki. Stworzone są najczęściej z bawełny, a czasem posiadają wkład żelujący, cechujący się większą chłonnością. Najczęściej składają się z dwóch warstw wewnętrznej, która chłonie pokarm oraz zewnętrznej nieprzemakalnej. Ich budowa powoduje, że są niewidoczne spod biustonosza. Na rynku dostępne są wkładki całodobowe, a także te na dzień oraz na noc. Wkładki laktacyjne na noc są grubsze i mają większą chłonność.

Wkładki laktacyjne wielorazowe można wyprać w pralce, co jest na pewno bardzo istotne dla osób, dla których ważna jest ochrona środowiska i nie lubią korzystać z rzeczy jednorazowych. Natomiast wkładki wielorazowe są dosyć grube, przez co mogę być widoczne pod ubraniem.

7 Kluczowych wskazówek dotyczących używania i pielęgnacji wkładek laktacyjnych

  1. Regularna wymiana: Regularnie wymieniaj wkładki laktacyjne, zwłaszcza gdy stają się mokre. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii i infekcji.
  2. Wybór odpowiednich rozmiarów: Upewnij się, że wybierasz wkładki laktacyjne odpowiedniego rozmiaru, które dobrze pasują do Twojego stanu piersi.
  3. Odpowiednie dopasowanie: Sprawdź, czy wkładki są odpowiednio dopasowane do stanu Twojej piersi, aby uniknąć przecieków i dyskomfortu.
  4. Oddychające materiały: Wybieraj wkładki laktacyjne wykonane z oddychających materiałów, które zapewniają cyrkulację powietrza i redukują ryzyko podrażnień skóry.
  5. Pielęgnacja skóry: Regularnie dbaj o higienę skóry piersi i unikaj stosowania produktów chemicznych, które mogą podrażniać delikatną skórę.
  6. Unikanie przylegania: Nie przylegaj wkładek laktacyjnych do skóry zbyt mocno, aby uniknąć podrażnień i obtarć.
  7. Konsultacja z ekspertem: W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak ból, obrzęk czy zaczerwienienie piersi, skonsultuj się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym.