• Kategorie
  • Szukaj
  • Szczoteczki do zębów dla dzieci

 

Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

O higienę jamy ustnej naszego dziecka powinniśmy dbać już od samego początku. Już pierwszych tygodniach rozwoju płodu, pojawiają się zawiązki ząbków. Rodzimy się już więc z zębami mlecznymi, ale są one ukryte pod dziąsłami. Dlatego pielęgnacja dziąseł od pierwszych dni życia, gdy osadzają się na nich resztki mleka czy osad jest ważna, by przyzwyczaić dziecko do mycia zębów, a w tym początkowym okresie życia dziąseł. Początkowo wystarczy jałowy gazik lub wacik nasączony wodą, ale można sięgnąć także po specjalne chusteczki do mycia dziąsełek, które przez to, że są nasączone ksylitolem, pomagają lepiej zadbać o dziąsełka niż sama woda. Dopiero po około 6 miesiącach, gdy z dziąseł zaczynają odsłaniać się pierwsze ząbki warto sięgnąć po szczoteczkę do zębów. Po pierwsze pomaga czyścić ząbki, kiedy zaczynamy rozszerzać dietę naszego dziecka i wprowadzać nowe posiłki, a po drugie pomaga masować dziąsełka, które niejednokrotnie będą powodem do płaczu waszych pociech.  

 Pierwsza szczoteczka do mycia ząbków

Pielęgnacja zębów zaczyna się już od najmłodszych lat, kiedy to zaczynają swędzieć dziąsełka i pojawiają się pierwsze ząbki mleczne. Tak naprawdę od pierwszego ząbka powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej naszego dziecka. Na rynku obecnie możemy spotkać wiele szczoteczek do zębów. Jak więc poznać, która będzie odpowiednia dla naszego malucha?

Do wyboru mamy takie szczoteczki jak:

Najbardziej popularne szczoteczki na palec, które zwane są także masującymi, ponieważ wypustki, służą do niesienia ulgi obolałym dziąsłom dziecka. Najczęściej wykonane są z bezpiecznego dla dziecka silikonu spożywczego, przeznaczonego do kontaktu z żywnością, nie zawierającego bisfenolu A. Szczoteczka ta jest również wygodna dla rodzica, ponieważ wystarczy założyć ją na palec i przeczyścić dziąsła dziecka wykonując okrężne ruchy.              

Szczoteczki klasyczne są idealne do rozpoczęcia przygody ze szczotkowaniem już od najmłodszych lat. Często dla najmniejszych dzieci występuje szczoteczka z ogranicznikiem, chroniąca przed zbyt głębokim włożeniem szczoteczki do buzi. Dostępne w naszym sklepie są także szczoteczki klasyczne marki Jack n’Jill są również biodegradowalne, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne. Włosie takiej szczoteczki wykonane jest z rośliny pergularia Echinosperma (muchotrzew wiślany), przez co jest bardzo delikatne, ale dobrze penetruje przestrzenie między zębowe. Natomiast rączka szczoteczki wykonana jest z włókien kukurydzianych, które ulegąją całkowitemu rozkładowi.

Szczoteczki elektryczne to te zazwyczaj z okrągłą główką, która podczas używania wykonuje tak zwane rotacyjne ruchy. Jest to grupa szczoteczek zasilanych akumulatorowo lub bateryjnie, która w zależności od rodzaju generuje ruchy włosia lub główki szczoteczki. Prawidłowo zwane są szczoteczkami rotacyjnymi, choć przyjęło się je nazywać elektrycznymi. Szybkie, intensywne ruchy główki szczoteczki oczyszcza dokładnie zęby. Szczoteczka rotacyjna posiada mechanizm wprawiający końcówkę w ruch oscylacyjno-rotacyjny oraz pulsacyjny. Jednakże ruch ten może okazać się zbyt intensywny, tym bardziej w przypadku delikatnych dziąsełek dziecka.  

Szczoteczki soniczne są rodzajem szczoteczek elektrycznych, z tą różnicą, że w ich przypadku została wykorzystana technologia fal dźwiękowych. Szybkie ruchy wymiatające włosia szczoteczki usuwają płytkę nazębną i uporczywe osady czy nalot. Częstotliwość drgań, jaką posiada szczoteczka soniczna wynosi od 62 do 96 tysięcy drgań na minutę. Tak wysoka częstotliwość drgań powoduje, że w jamie ustnej powstają bąbelki, dzięki obecności śliny i pasty, które docierają nawet w najbardziej trudne do wyczyszczenia miejsca. Natomiast ruch wymiatający zastosowany w szczoteczkach sonicznych jest najbardziej zalecany przez dentystów.

 Jak myć zęby niemowlaka?

Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej dziecka to tak naprawdę na początku mycie ząbków dziecka co najmniej dwa razy dziennie. Natomiast powinniśmy pamiętać, że nawet gdy dziecko staje się samodzielne, powinniśmy uczestniczyć w myciu zębów. Wiemy bowiem, że czynność ta nie należy do najprzyjemniejszych i najciekawszych dla ciekawych świata i niecierpliwych dzieci. A co za tym idzie, nie zawsze zęby są umyte tak jak powinny. Jeśli chodzi o ilość pasty jaką nakładamy na szczoteczkę, to wystarcza odrobina wielkości ziarenka ryżu. Nie należy nakładać pasty na całą długość szczoteczki.

Zęby niemowlaka powinniśmy myć co najmniej 2 razy dziennie, a szczególnie przed snem, żeby uniknąć próchnicy. A niestety najczęściej występująca próchnica butelkowa, często jest powodem gdy nasze dziecko zasypia z butelką, albo gdy karmimy piersią  zapominając o czyszczeniu zębów i dziąseł dziecka.