• Kategorie
  • Szukaj
  • Chusteczki nawilżane dla niemowląt

 

Jakie chusteczki nawilżane dla dziecka wybrać?

Chusteczki nawilżane dla dzieci mają szerokie zastosowanie przy pielęgnacji dziecka. Czy to wytrzeć delikatną pupkę po zmianie pieluszki, oczyścić skórę, wytrzeć buzię. Są niezbędne i nieocenione podczas spacerów czy gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody.

Często pojawia się pytanie jakie chusteczki wybrać. Rynek kosmetyków oferuje wiele różnego typu chusteczek. Nasączanych wodą, oliwką, kremem, lanoliną, z ekstraktem z rumianku, aloesu. Czasem musimy przetestować kilka, żeby ocenić, które pasują przede wszystkim naszemu dziecku i które nie powodują żadnej reakcji alergicznej.

Czy warto korzystać z jednorazowych chusteczek nawilżanych?

Chusteczki dla dzieci te jednorazowe, mokre są niezwykle przydatne. Jednak uważa się, że gdy jesteśmy w domu i mamy dostęp do bieżącej wody, to chociażby przy zmianie pieluszki lepiej jest używać myjek wielorazowych do podcierania pupki dziecka i nie nadużywać nawilżanych chusteczek. O czym mowa jeśli chodzi o wielorazowe myjki? To nic innego jak pieluszki bambusowe, muślinowe, tetrowe, które po użyciu możemy wyprać w pralce. Na pewno użycie wielorazowej pieluszki zmoczonej wodą jest o wiele bezpieczniejsze, praktyczniejsze i ma zdecydowanie bardzo dobry skład. Bo to tylko woda w połączeniu z tkaniną.

Dobrym wyborem jest również nawilżanie płatków kosmetycznych organicznym mleczkiem z oliwą do mycia niemowląt Alphanova Bebe, który ma bardzo dobry skład, lekką formułę i delikatny zapach migdałów.

Jaki skład chusteczek nawilżanych jest dobry?

Najczęściej składy czy to kosmetyków czy chusteczek nawilżanych są podane na opakowaniu drobnym drukiem w języku angielskim lub łacińskim. Rodzice zwykle mają problem z podjęciem decyzji czy skład danych chusteczek jest dobry. Istnieje jedna prosta zasada – im krótszy skład tym lepiej.

Co więc jest ważne, jeśli chodzi o skład chusteczek?

  • Po pierwsze substancje, które mają działanie nawilżające i natłuszczające, spośród których warto wyróżnić oleje takie jak: ze słodkich migdałów (Prunus Amygdalus Dulcis), joboga (Simmondsia chinensis), awokado (Persea gratissima), słonecznikowy (Helianthus annuus), lniany (Linum usitatissimum), rzepakowy (Brassica napus).
  • Po drugie ekstrakty roślinne takie jak rumianek pospolity (Chamomilla recutita), ekstrakt z liści aloesu (Aloe barbadensis), z kwiatów nagietka (Calendula officinalis), z liści oliwki (Olea europea), z nasion bawełny (Gossypium herbaceum).
  • Po trzecie substancje myjące, które delikatnie działają na skórę – mogą to być pochodne cukrowe (Decyl Glucoside, Coco Glucoside, Lauryl Glucoside) lub aminokwasowe (Sodium Cocoyl Glutamate).
  • Po czwarte substancje silnie nawilżające – gliceryna (Glycerol), proteiny mleka Hydrolyzed milk protein), proteiny jedwabiu (Hydrolyzed silk), a także alantoina, pantenol, bisabolol.
  • Po piąte konserwanty – którymi nasączony jest płyn w chusteczkach, żeby zapobiegać mikobiologicznym nadkażeniom. Za bezpieczne uważa się kwa sorbowy (Sorbic Acid, Potassium Sorbate) kwas benzoesowy (Benzoic Acid, Sodium Benzoate), kwas lewulinowy (Levulinic Acid, Sodium Levulinate).

Czego unikać w składzie mokrych chusteczek dla dzieci?

  • Zbyt dużej ilości konserwantów. Im jest ich mniej tym lepiej.
  • Kompozycji zapachowych (Parfum).
  • Parabenów takich jak Propyl- i Butylparaben
  • Konserwantów uwalniających toksyczny i uczulający formaldehyd (Diazolidinil Urea, Imidazolidinyl Urea, DMDM-Hydantoin, Methylisothiazolinone).

Wśród chusteczek dostępnych w BBaby warte uwagi są coraz bardziej popularne chusteczki Waterwipes – nasączane są w całości wodą i konserwowane wyciągiem z pestek grejpfruta co stanowi (0,1%) całego składu. Jest to na pewno najprostszy skład jaki możecie znaleźć w chusteczkach nawilżanych. Jednak takie chusteczki musimy zużyć w ciągu miesiąca od otwarcia. Warte uwagi są także chusteczki kindii, chusteczki bobini lub chusteczki chicco. 

Ważną wskazówką w przypadku chusteczek nawilżanych jest to, aby co jakiś czas przewrócić chusteczki do góry dnem, co spowoduje, że ścieknie płyn, którymi są nasączone chusteczki i zapobiegnie to wysuszaniu.