• Kategorie
  • Szukaj
  • Termometry dla dzieci

Jaki termometr dla dziecka będzie skuteczny?

Termometr dla dziecka powinien znajdować się na każdej liście wyprawkowej. Kontrola temperatury u naszego maluszka pomoże nam kontrolować jego stan przy każdej infekcji a także zbadać reakcje organizmu np. po szczepionce.

W dzisiejszych czasach rynek termometrów jest dość mocno rozbudowany, przez co wybór staje się bardzo ciężki. Musimy pamiętać, że nie każdy termometr jest dla dziecka odpowiedni. Termometry szklane, w których szkodliwą rtęć zastąpiono innymi substancjami mogą mocno sprawdzać naszą cierpliwość, jeśli chodzi o czas uzyskania pomiaru. Dlatego też raczej są odradzane dla niemowląt i małych dzieci. Lepszą alternatywą wydaje się być klasyczny termometr elektroniczny, który dość szybko mierzy temperaturę ciała, a rezultat jest wyświetlany na elektronicznym wyświetlaczu. Takim rodzajem termometru zmierzymy temperaturę ciała pod pachą, w odbycie a nawet czasami w ustach (dla dziecka zalecany jest termometr elektroniczny z miękka końcówką).

Kolejnym rodzajem termometrów elektronicznych dotykowych są takie, którymi możemy zmierzyć temperaturę dotykając ucha lub czoła dziecka. Musimy pamiętać, że warunkiem otrzymania prawidłowego wyniku w tego typu termometrach elektronicznych jest prawidłowe umieszczenie końcówki w uchu (przy bardzo ruchliwych dzieciach może stanowić to problem). Nie wątpliwie jednak ten sposób pomiaru jest łatwiejszy niż pod pachą małego dziecka.

Termometr elektroniczny na podczerwień wydaję się być idealnym rozwiązaniem dla młodych rodziców, którzy chcą mieć dokładny termometr. Ten rodzaj termometrów należy przybliżyć do ciała dziecka, aby w ciągu kilku sekund poznać wynik pomiaru. Wielofunkcyjność to kolejny plus termometrów elektronicznych na podczerwień, ponieważ zmierzą nam one także temperaturę otoczenia, wody w wanience czy nawet pokarmów. Termometr bezdotykowy możemy z powodzeniem używać podczas snu dziecka, gdyż jego praca jest w zupełności bezstresowa dla dziecka. Termometr na podczerwień nie tylko jest bardzo szybki, ale także bardzo dokładny.

Termometr elektroniczny – czy jest dokładny?

Aby pomiar temperatury elektronicznym termometrem dotykowym był prawidłowy należy pamiętać, aby dość mocno przylegał do skóry nie dotykając przy tym np. ubrania. Skóra powinna być także raczej sucha (za wyjątkiem ust). W przypadku dziecka musimy również dopilnować, aby jego ruchliwość podczas pomiaru była niewielka a nawet znikoma. Spełniając te warunki możemy liczyć na posiadanie w domowej apteczce dokładnego termometru dla dziecka.

Jeśli chodzi o bezdotykowy termometr na podczerwień musimy pamiętać przede wszystkim o dokładnym przeczytaniu instrukcji i zastosowaniu się do niej. Jeśli producent zaleca odległość np. od czoła 3 cm, to muszą to być bezwzględnie 3 cm a nie 3,5cm. Miejsce także ma znaczenie, jeśli ma to być środek czoła to faktycznie musimy zmierzyć temperaturę na środku czoła. Skóra w miejscu pomiaru także nie powinna być mokra, spocona czy tłusta. Zwróćmy także uwagę na czystość samego termometru (szybki czy końcówki). Jeśli będziemy przestrzegać zasad i poleceń z instrukcji obsługi możemy liczyć na pomiar z dokładnością do ±0,1°C

Termometr dotykowy a bezdotykowy

Termometry dotykowe klasyczne cieszą się największą popularnością, a za ich sukcesem stoi ich cena, która zaczyna się już od ok 20 zł. Termometr elektroniczny powinien być wykonany z solidnych materiałów i na to na pewno musimy zwrócić uwagę, gdyż wysoka jakość nie zawsze idzie w parze z niską ceną. Na rynku są także dostępne termometry elektroniczne w smoczku. Ten rodzaj termometru wydaję się być idealnym pomysłem, jednak mają one także kilka minusów.  Przede wszystkim nie każde dziecko korzysta ze smoczka, a jeśli korzysta to i tak przed dokonaniem pomiaru (ok 30min) nie powinno nic pić ani jeść. Po jakimś czasie maluszek też po prostu wyrośnie ze smoczka i wtedy zmuszeni będziemy do tego, aby kupić kolejny termometr.

Chcąc posiadać dokładny termometr w grupie termometrów dotykowych warto zwrócić uwagę na te, które przykładamy do czoła lub ucha. Co prawda są one trochę droższe od tych klasycznych, ale za to są szybsze. Termometr bezdotykowy na podczerwień jest w grupie najnowszych na rynku. Jego największym minusem jest niestety cena. Natomiast za zaletę niewątpliwie należy podkreślić, że termometry te są ciche, intuicyjne, ale przede wszystkim bardzo szybkie i wielofunkcyjne. Aby termometr na podczerwień w pełni nas satysfakcjonował musimy postępować zgodnie z zaleceniami producentów w zakresie ich pracy.