• Kategorie
  • Szukaj
  • Inhalatory dla dziecka

 

Jak wybrać inhalator dla dziecka?

Inhalator elektryczny pomoże nam w podaniu leku bezpośrednio do dróg oddechowych. Inhalator jest stosowany zarówno w leczeniu szpitalnym, jak i domowym. Dawniej wdychanie gorącej pary z lekarstw zastępowało dzisiejsze urządzenia. Obecnie wybór inhalatorów jest dość duży i mają one kilka rodzajów. Różnią się między sobą konstrukcją, sposobem rozpylania lekarstwa, a także wielkością czy doborem określonych leków, które mogą być w nich używane.

Inhalator pneumatyczny zmienia lekarstwo w mgiełkę za pomocą sprężonego powietrza, które przepływa przez dyszę. W skład takiego inhalatora wchodzi pneumatyczna sprężarka, która jest połączona przewodem z nebulizatorem. Nebulizator pełni funkcję pojemnika na lek, gdzie powstaje aerozol. Inhalator elektryczny tego typu pozwala na podanie np. jednocześnie kilku leków.

Nebulizator membranowo-siateczkowy jest najnowszym typem inhalatorów na rynku. Płynny lek przepychany jest w nim przez mikrometrowe otworki zmieniając się w aerozol. Nebulizator siateczkowy jest bardzo precyzyjny i wydajny, wykorzystuje pełną dawkę podanego mu leku. Jeśli zależy nam na inhalatorze przenośnym, ładowanym za pomocą kabla usb lub jeśli poszukujemy, żeby był to inhalator na baterie, to powinniśmy zwrócić uwagę właśnie na inhalator siateczkowy.

Inhalator ultradźwiękowy zamienia lekarstwo w aerozol za pomocą fal ultradźwiękowych, a ich źródłem jest przetwornik. Te inhalatory są bardzo ciche w działaniu, a wytwarzane partykuły są bardzo drobne i szybkie w nebulizacji.

Inhalator proszkowy jest specjalnie zaprojektowany do nebulizacji tylko określonych leczniczych substancji. Taki inhalator zawiera suchą substancję, w której podczas nebulizacji dochodzi do skruszenia lub przebicia otoczki, co prowadzi do jej uwolnienia w komorze. Lek trafia do płuc za pomocą siły wdechu. Jest bardzo trudny w użyciu przez małe dzieci.

Inhalatory dla dziecka powinny być wybierane według indywidualnych preferencji i upodobań. Inhalacja u dziecka nie jest prosta, dlatego wato rozglądnąć się za np. ciekawym kształtem nebulizatora, który zainteresuje nasze maleństwo. Nebulizatory dla dziecka powinny mieć także dość cichą pracę oraz niedługi czas samej nebulizacji. Zwróćmy także uwagę na bezpieczeństwo materiałów oraz jakość wykonania. Nie możemy także zapomnieć o wielkości cząstek rozpraszanych przez lek, bo to od tego zależy gdzie dotrą i jak się wchłoną.

Jeśli chodzi o nebulizator cena jest bardzo różnorodna w zależności, który rodzaj wybierzemy. Inhalator siateczkowy, pneumatyczno-tłokowy, z wizerunkiem pingwinka, dodatkowymi maskami dla dzieci – wybór jest duży, a cena zmienia się w zależności od producenta i rodzaju inhalatora.

Czy inhalator elektryczny to dobry wybór?

Inhalator dla dziecka to bez wątpienia dobry i niezbędny zakup. Możemy wykorzystać go nie tylko dla młodszych dzieci, ale także dla całej rodziny. Inhalator elektryczny pomoże nam w rozproszeniu substancji płynnej soli fizjologicznej czy lekarstw, które łatwiej przez to dotrą do dróg oddechowych.

Leczenie przy użyciu inhalatora jest przyjemniejsze, szybsze i bezpieczniejsze. Inhalator jest urządzeniem, które przychodzi nam z pomocą w walce z katarem, kaszlem i szeroko pojętym przeziębieniem. Nawet u niemowlaka można już przeprowadzać inhalację, oczywiście według zaleceń lekarza. Wiele inhalatorów w zestawie posiada specjalne maseczki przystosowane do malutkiej buzi dziecka, co niewątpliwie bardzo ułatwia inhalację. 

 

Inhalatory a nebulizatory - różnice

Najważniejsza część inhalatora to nebulizator, w którym substancja lecznicza jest rozpraszana do malutkich cząstek, a następnie wdychana do płuc. Nebulizacja jest metodą inhalacji, w której nie ma konieczności do synchronizowania oddechu z podaniem leku. Często pojęcia inhalatora, a nebulizatora są stosowane wymiennie. W zasadzie inhalator dla dzieci to tak naprawdę nebulizator dla dzieci.