• Kategorie
  • Szukaj
  • Majtki poporodowe

Po co są majki poporodowe?

Majtki poporodowe są niezbędnym produktem na dość długiej liście wyprawkowej do szpitala. Większość szpitali wymaga od każdej mamy, by takowe majtki jednorazowe lub wielorazowe znalazły się na wyposażeniu torby do szpitala. Dlatego też często można spotkać się z określeniem, że są to majtki szpitalne. Majtki siateczkowe przede wszystkim pomagają w utrzymywaniu higieny w czasie połogu, pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza, utrzymują w ryzach podkłady poporodowe, zapewniając komfort noszenia. Są również pomocne w procesie gojenia się rany. Majtki poporodowe są używane w przypadku porodu naturalnego jak również po cesarskim cięciu. Są, więc one zdecydowanie zalecanym i niezbędnym elementem wyprawki do szpitala.

W przypadku cesarskiego cięcia ważne, żeby matki miały wysoki stan i kończyły się powyżej nacięcia.

Majtki siateczkowe wykonane z poliamidu (nylonu) łatwo się rozciągają i wracają do pierwotnej wielkości, dzięki czemu doskonale dopasowują się do ciała.

Jak długo trzeba nosić majtki poporodowe?

Majtki poporodowe zastępują klasyczną bieliznę w okresie połogu, czyli w czasie, gdy kobieta po porodzie się regeneruje i dochodzi do siebie. Ten czas trwa zazwyczaj około 6 tygodni. Pierwsza ze zmian, jaka zachodzi w ciele kobiety zaraz po porodzie to krwawienie, jako oznaka oczyszczania się macicy. Nie ma, więc znaczenia czy jest to poród naturalny czy przez cesarskie cięcie. Na tym etapie bardzo ważne jest częste wymienianie podpasek, nie rzadziej, niż co 4 godziny. Absolutnie w tym przypadku nie wolno używać tamponów. Oczyszczanie się macicy powoduje, że już kilka godzin po rozwiązaniu kobieta zaczyna wydalać resztki śluzu i błon tzw. odchodów połogowych. W pierwszej dobie następuje krwawienie, przypominające obfity okres. Oczywiście nie trzeba używać majtek poporodowych przez cały czas trwania połogu. Często wystarczają one na pierwsze kilka dni po porodzie.

Jakie majtki po porodzie - jednorazowe czy wielorazowe?

Wielorazowe majtki poporodowe najczęściej wykonane są z trwalszej, nylonowej siateczki, niepowodującej podrażnienia skóry. Nie nadają się do prania w pralce, ale bez obaw można je przepłukać czy wyprać ręcznie, dzięki czemu nadają się do wielokrotnego użycia. Majtki siateczkowe wielorazowe nie mają szwów, przez co nigdzie nie uwierają, są bardzo elastyczne.

Jednorazowe majtki poporodowe wykonane są najczęściej z delikatnych dla skóry włókien flizelinowych. W pasie i pachwinach są wykończone nieuciskającą gumką. Nadają się do jednorazowego użytku, po użyciu należy je zapakować i wyrzucić do kosza. Problemem majtek jednorazowych jest to, że najwcześniej wykonane są ze sztucznego materiału, który nie przepuszcza powietrza. Flizelina poliestrowa to materiał, z którym możemy się spotkać w szpitalach, które wymagają ochraniaczy na buty.

Majtki wielorazowe są najczęściej w kształcie spodenek, natomiast majtki jednorazowe występują bardziej w formie bardzo luźnych fig. Mimo, że często pojawia się informacja na liście wyprawek szpitalnych o jednorazowych majtkach poporodowych, to lepiej się zastanowić, czy może jednak nie wybrać tych wielorazowych, które wydają się być bardziej elastyczne i na pewno wyprodukowane z lepszego materiału.

W przypadku różnicy w cenie majtek poporodowych, te jednorazowe to koszt w granicach 10 zł za 5 sztuk, natomiast majtki wielorazowe kosztują około 12-13zł za 2 sztuki, lub 42zł za 4 szt, w zależności od firmy. Być może koszt majtek wielorazowych wydaje się większy, ale należy pamiętać, że możemy je prać, przez co okres użytkowania się wydłuża.