Puzzle są niezwykłą i edukacyjną formą zabawy, która wspiera rozwój dziecka.

Często zastanawiamy się jakie puzzle będą odpowiednie do wieku dziecka. Najczęściej puzzle dla rocznego dziecka mają duże elementy, często kontrastowe, tak by stymulować wzrok dziecka. Warto tutaj wspomnieć o koordynacji ruchowej, ponieważ puzzle z dziurką, puzzle z elementami do przekładania czy ruchome elementy powodują, że dziecko oprócz układania, manipuluje elementami rozwijąjąc właśnie koordtnację ruchową.

Puzzle dla 2 latka mogą być z obrazkami zwierząt, ponieważ dzieci bardzo lubią poznawać nowe zwierzątka, uczyć się odgłosów jakie wydają. Dobrym pomysłem są też puzzle z pojazdami czy dużymi literami i cyframi, co pozwala na wprowadzenie podstawowych pojęć edukacyjnych w formie zabawy.

Puzzle dla trzylatka mogą już spokojnie być dostosowane do umiejętności i zainteresowania dziecka. Puzzle z postaciami z ulubionych bajek na pewno będą frajdą dla niejednego malucha.

Podobnie w przypadku już starszych dzieci - musimy obserować czy maluch z łatwością układa puzzle z większą liczbą elementów. Co sprawia mu trudność, a co wydaje się dosyć łatwe. Każde dziecko jest inne i każde w swoim tempie dojrzewa do zabawy w układanie puzzli.


Jak to wygląda jeśli chodzi o rozpoczęcie układania puzzli przez dzieci? W jakim wieku dzieci zaczynają układać puzzle?
12-18 miesięcy: Dzieci zaczynają eksperymentować z umieszczaniem dużych klocków w odpowiednich otworach.
18-24 miesiące: Wzrasta zdolność manipulacji przedmiotami, dzieci zaczynają dostrzegać zależności przestrzenne i kształtowe, co jest istotne przy układaniu puzzli.
2-3 lata: To okres, w którym większość dzieci zaczyna aktywnie interesować się puzzlami. Mogą z sukcesem układać proste puzzle o większej liczbie elementów, np. te z postaciami z bajek czy zwierzętami.
3-4 lata: Dzieci w tym wieku są zazwyczaj w stanie układać puzzle o większej trudności, np. z większą liczbą elementów, bardziej złożoną strukturą czy drobnymi szczegółami.
4+ lat: W miarę jak rozwija się zdolność koncentracji, koordynacja ruchowa i umiejętności myślowe, dzieci zaczynają układać coraz bardziej zaawansowane puzzle, w tym te trójwymiarowe czy złożone.


Układanie puzzli dla młodszych dzieci wymaga precyzyjnych ruchów rączek i palców, co pomaga w doskonaleniu umiejętności motorycznych małych dzieci. Maluchy ćwiczą chwytanie, przesuwanie, obracanie i dopasowywanie kawałków, co wspomaga rozwój koordynacji ruchowej i precyzji manualnej. Układanie puzzli stymuluje myślenie przestrzenne i logiczne dziecka. Maluchy muszą analizować kształty, kolory i wzory, szukać pasujących kawałków i podejmować decyzje dotyczące ich umiejscowienia.

Natomiast układanie puzzli dla starszych dzieci nie tylko rozwija umiejętności poznawcze, ale także wspomaga rozwój ich kompetencji społecznych. Układanie puzzli to nie tylko solowa aktywność, ale również doskonała okazja do nauki współpracy, komunikacji i rozwiązywania problemów w grupie. Podczas wspólnej zabawy w puzzle, pięciolatki uczą się dzielić się z innymi, słuchać ich pomysłów i respektować ich wkład. Wspólnie podejmują decyzje dotyczące wyboru kawałków i strategii układania, co wymaga komunikacji, negocjacji i zdolności do współpracy.


W naszym sklepie dziecięcym BBaby znajdziesz nie tylko puzzle dostosowane do wieku dziecka, ale także te najbardziej popularne puzzle Trefl czy puzzle CzuCzu. Wybierz odpowiednie puzzle dla swojego dziecka.