Majtki poporodowe są niezbędnym produktem na dość długiej liście wyprawkowej do szpitala. Większość szpitali wymaga od każdej mamy, by znalazły się na wyposażeniu torby do szpitala. Dlatego też często można spotkać się z określeniem, że są to majtki szpitalne. Majtki siateczkowe przede wszystkim pomagają w utrzymywaniu higieny w czasie połogu. Pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza, utrzymują w ryzach podkłady poporodowe, zapewniając komfort noszenia. Są również pomocne w procesie gojenia się rany. Można ich używać przy porodzie naturalnym oraz przy cesarskim cięciu. W tym drugim przypadku, ważne, żeby miały wysoki stan i kończyły się powyżej nacięcia.
Majtki siateczkowe wykonane z poliamidu (nylonu) łatwo się rozciągają i wracają do pierwotnej wielkości, dzięki czemu doskonale dopasowują się do ciała.
Jak długo trzeba nosić majtki poporodowe?
Majtki poporodowe zastępują klasyczną bieliznę w okresie połogu. W czasie, gdy kobieta po porodzie się regeneruje i dochodzi do siebie. Ten czas trwa zazwyczaj około 6 tygodni. Pierwsza ze zmian, jaka zachodzi w ciele kobiety zaraz po porodzie to krwawienie, jako oznaka oczyszczania się macicy. Nie ma, więc znaczenia czy jest to poród naturalny czy przez cesarskie cięcie. Na tym etapie bardzo ważne jest częste wymienianie podpasek. Nie rzadziej, niż co 4 godziny. Nie wolno używać tamponów! Oczyszczanie się macicy powoduje, że już kilka godzin po rozwiązaniu kobieta zaczyna wydalać resztki śluzu i błon. W pierwszej dobie następuje krwawienie, przypominające obfity okres. Oczywiście nie trzeba używać majtek poporodowych przez cały czas trwania połogu. Często wystarczają one na pierwsze kilka dni po porodzie.
Jakie majtki – jednorazowe czy wielorazowe?
Wielorazowe majtki poporodowe są zwykle wykonane z trwalszej, nylonowej siateczki, która nie powoduje podrażnienia skóry. Nie nadają się do prania w pralce, ale bez obaw można je wyprać ręcznie, dzięki czemu nadają się do wielokrotnego użycia. Nie mają szwów, przez co nigdzie nie uwierają, są bardzo elastyczne.
Jednorazowe majtki poporodowe wykonane są najczęściej z delikatnych dla skóry włókien flizelinowych. W pasie i pachwinach są wykończone nieuciskającą gumką. Nadają się do jednorazowego użytku, po użyciu należy je zapakować i wyrzucić do kosza. Bardzo często są wykonane ze sztucznego materiału, takiego jak flizelina poliestrowa, która nie przepuszcza powietrza.
Majtki wielorazowe są najczęściej w kształcie spodenek, natomiast majtki jednorazowe występują bardziej w formie bardzo luźnych fig. Tylko od ciebie zależy, które wybierzesz. Ważne, żebyś czuła się komfortowo.

Czym jest pas poporodowy?
Pas poporodowy, nazywany także pasem pooperacyjnym lub pasem połogowym, to elastyczny pas stosowany przez wiele kobiet po porodzie. Po porodzie mięśnie brzucha mogą być osłabione lub rozciągnięte. Pas poporodowy może pomóc w podtrzymaniu tych mięśni, co może przyspieszyć proces ich powrotu do normalnej kondycji. Ciąża i poród mogą wpłynąć na postawę ciała i obciążenie kręgosłupa. Pas poporodowy może dostarczyć pewnego wsparcia dla kręgosłupa, co pomaga w złagodzeniu bólu pleców i dyskomfortu. Po porodzie kobiety często mają tendencję do przyjmowania skrępowanej postawy ciała. Pas może pomóc utrzymać prawidłową postawę, co może przyspieszyć proces powrotu do normalnej funkcji ciała. Pas poporodowy może pomóc w złagodzeniu bólu i dyskomfortu związanego z utratą mięśniowego wsparcia w okolicy brzucha. Noszenie pasa poporodowego może pomóc kobietom poczuć się bardziej pewnie i komfortowo po porodzie, co może być ważne dla ich ogólnego samopoczucia i zdrowia psychicznego.
Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie?
Okres, w którym brzuch obkurcza się po porodzie, może być różny dla każdej kobiety i zależy od indywidualnych cech fizycznych, stylu życia, a także od sposobu, w jaki przebiegała ciąża i poród. Zazwyczaj brzuch zaczyna się obkurczać zaraz po porodzie, ale pełne zmniejszenie się macicy i powrót do stanu przed ciążowego może zająć kilka tygodni, a nawet miesięcy. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz noszenie odpowiednich ubrań i pasów poporodowych mogą przyspieszyć ten proces. Warto jednak pamiętać, że każde ciało reaguje inaczej, dlatego ważne jest, aby być cierpliwym i skupić się na zdrowym stylu życia, zamiast na szybkim zmniejszeniu się brzucha. W razie jakichkolwiek obaw lub problemów z powrotem do formy po porodzie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub położną.
Jednak nie każda kobieta decyduje się na pas poporodowy, a przed jego użyciem warto skonsultować się z lekarzem lub położną. Niektóre kobiety mogą odczuwać dyskomfort lub alergie w związku z noszeniem pasa, dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiednią wielkość i rodzaj pasa oraz stosować go zgodnie z zaleceniami specjalisty medycznego.