• Kategorie
  • Parametry
  • Rowerki biegowe

Rower biegowy dla dziecka – od kiedy warto go mieć?

Jazda na rowerze to ulubiona czynność większości dzieci. Kiedyś do rowerka mocowano dodatkowe kółka boczne, które pomagały utrzymać równowagę i pozwalały szybciej nauczyć się na nim jeździć. Niewątpliwie bezpieczniejsze i niezwykle popularne są teraz rowerki biegowe. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że nie mają pedałów. Dziecko więc na nim biega, a nie jeździ. Można więc śmiało stwierdzić, że rowerek biegowy to pierwszy krok do nauki jazdy na rowerze z pedałami. 

Rowerki biegowe dla dzieci często są trójkołowe, żeby pomagać zachować stabilizację i uczyć koordynacji ruchowej nasze dziecko. W rowerku tym malec odpycha się nóżkami od podłoża. Dlatego najważniejsze jest, żeby sięgało stópkami do ziemi. Najczęściej rowerek biegowy trójkołowy zalecany jest przez producentów dla dzieci od 18 miesiąca życia, a niekiedy nawet od 12 miesiąca życia. Często jednak jest to kwestia indywidualna uwarunkowana tym, jak szybko malec przyswoi sztukę chodzenia. Brak pedałów powoduje, że w zasadzie najważniejsza umiejętność do korzystania z rowerka trójkołowego to właśnie umiejętność chodzenia. 

Dlatego to rodzic powinien wiedzieć najlepiej czy jego dziecko da radę swobodnie korzystać z rowera biegacza. Podejmując decyzję o jego zakupie, możemy już na wstępie ocenić, czy nasze dziecko będzie lubiło tego rodzaju aktywność. Często dzieci, które chętnie korzystały lub nadal korzystają z jeździka, równie chętnie siadają na rowerek biegowy


Dobry rowerek biegowy dla 2- i 3-latka 

Najczęściej rowerek biegowy rodzice wybierają dla dziecka 2-letniego, które już nie tylko chodzi, ale i biega. Rower biegowy pozwala opanować utrzymanie równowagi, co jest niezwykle ważne u dzieci. 

Dla większego dziecka najlepsze będą już dwukołowe rowerki. Taki rowerek biegacz jest większy, ma też większe koła. Przy jego wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim wzrostem, a nie wiekiem naszego dziecka. Rower biegowy powinien być dostosowany do wzrostu – kiedy maluch siedzi na rowerku, powinien dotykać całymi stopami ziemi. Wiele rowerków posiada regulowane siodełko, co oznacza, że może dłużej służyć dziecku. Dobranie odpowiedniego rowerka dla naszego szkraba to rzecz bardzo ważna. Ponieważ niewłaściwie dobrany może powodować dyskomfort jak i również wady postawy poprzez nieprawidłowe ułożenie ciała. 

Często rowerki te posiadają także blokadę skrętu kierownicy, co pozwala zapewnić łatwiejszą kontrolę nad rowerkiem. 

Dodatkowym elementem jest także hamulec, jednak jest to uważane za dodatkowy, niekoniecznie potrzebny gadżet. Dzieci i tak najchętniej hamują nóżkami. 


Aluminiowy, drewniany, trójkołowy – rodzaje rowerków dla dzieci

Rowerek biegowy dla dziecka został skonstruowany w taki sposób, żeby zapewnić jak największe bezpieczeństwo dla dziecka, a dzięki możliwości obniżenia siodełka, powoduje, że dziecko siedząc na nim, zachowuje prawidłową postawę. 

Jeśli chodzi o rodzaje rowerków biegowych dla dzieci to w tym przypadku materiał ma największy wpływ na wagę i odporność na warunki atmosferyczne. Wyróżniamy:

  • rowerek biegowy drewniany – najbardziej popularny, niezwykle lekki, odporny na wilgoć. Często wysokość siodełka jest stała i nie ma możliwości regulacji,
  • rowerek biegowy aluminiowy – cięższy od drewnianego, ma możliwość regulowania wysokości siodełka,
  • rowerek biegowy metalowy – jest najcięższy i nie jest tak odporny na działanie warunków atmosferycznych jak drewniany czy aluminiowy.

Nawet najlepszy, najlżejszy i najbezpieczniejszy rower biegowy nie zapewni 100% bezpieczeństwa naszego dziecka. Ważne jest, abyśmy nie zapomnieli, żeby wyposażyć malca w kask oraz ochraniacze, które będą chronić główkę, kolana i łokcie oraz zniwelują ryzyko urazu.